Przepełniona zielenią

Przepełniona zielenią

Projekt zakłada wszechobecną zieleń – wprowadzoną w niemal każdy element przestrzeni. Zamanifestuje ona także na budynkach w formie pnączy oplatających elewację i roślinności bylinowej porastającej dachy.

Kręte ścieżki między trawiastymi rabatami, prześwity i podcienie, łąki kwietne, nieoczywiste zakamarki pośród owocowych drzew, stworzą atmosferę tajemniczości. Zachęcą do eksploracji i pobudzą ciekawość. Dzieci, ale także dorośli przemierzając osiedle poczują się niczym w czarodziejskim ogrodzie, w którym można bawić się i poznawać świat codziennie na nowo. 

Zieleń

Zieleń relaksuje, daje oddech i dobre warunki do odpoczynku. 
Poprzez zróżnicowanie wysokość, kształtuje teren i wydziela strefy 
prywatnych ogródków (dodatkowo ogrodzone półokrągłymi ogrodzeniami).

W obrębie osiedla znajduje się wiele zbiorników wodnych otoczonych wysokimi topolami. Dwa największe, oddzielone przesmykiem stanowią granicę pomiędzy działkami przy torach kolejowych i terenem dawnego zakładu. Są ostoją dzikiego ptactwa, które licznie gniazduje w tamtych okolicach, oraz popularnym miejscem dla wędkarzy. Daje też przestrzeń do aktywnego spędzania czasu. Dla pieszych wycieczek czy przejażdżek rowerowych. 

Filozofia

To człowiek jest najważniejszy a architektura ma sprzyjać
budowaniu więzi i prowokować kontakty międzyludzkie.(…) 
Dużym problem społecznym jest samotność́. Architektura ma 
narzędzia, aby temu zapobiegać. Skuteczna metoda na budowanie 
więzi to tworzenie otoczenia, w którym stopniowana jest otwartość 
od przestrzeni całkowicie prywatnej - jaką jest mieszkanie - poprzez 
przestrzeń półprywatną jakimi są̨ dziedzińce otoczone grupą 
budynków poprzez przestrzeń publiczną stanowiącą̨ oś założenia.

Szymon Januszewski — Insomia

Miastotwórczy teren

Zależało nam na zmianie charakteru przestrzennego tego miejsca, aby w miejscu hal i magazynów powstała przyjazna przestrzeń otwarta dla mieszkańców osiedla i miasta. Ułatwiająca zacieśnianie relacji sąsiedzkich. Jednocześnie o wysokim standardzie mieszkalnym, w którym duże znaczenie mają funkcjonalność i zrównoważone rozwiązania korzystne dla środowiska.

Cukrownia stanie się wielofunkcyjną przestrzenią miejską ze żłobkiem, przedszkolem, przestrzenią coworkingową, handlem i usługami. W swoim obszarze stanie się niemal samowystarczalna niczym „miasto w mieście”.

7 Liczba etapów
2190 Liczba miejsc parkingowych
1123 Liczba mieszkań
Miastotwórczy teren

Nieszablonowa architektura

Projekt architektoniczny Cukrowni wyszedł z pracowni architektonicznej Insomia, która sukcesywnie wprowadza w swoje realizacje filozofię wskazującą, że to przestrzeń wokół budynków i urbanistyka jest ważniejsza niż same budynki.  Dzięki podzieleniu brył budynków osiągnięto kameralną skalę zabudowy zbliżonej do pobliskich domów. Nadal można przemieszczać się między nimi ażurowymi klatkami schodowymi o charakterystycznej formie architektonicznej.

Budynki pokryte są jasnym tynkiem z kontrastującą stolarką i balkonami. Wyróżniony natomiast został segment nr 4 przez zmianę bryły i pokrycie szarą, blaszaną okładziną perforowaną. Zaprojektowane budynki Cukrowni mają czysty podział funkcjonalny – część nadziemna pełni wyłącznie funkcję mieszkalną. W podziemnej hali garażowej „ukryto” miejsca postojowe wraz z boksami rowerowymi i komórkami lokatorskimi.

Inwestycja info
Przesuń

Zewnętrzne miejsca parkingowe (mniejsze i bardziej lokalne) zostały 
zdecentralizowane poza „wnętrzami” urbanistycznymi, oddzielając tym samym 
ruch samochodowy od pieszego. Poprawi to jakość przestrzeni wokół budynków 
i zwiększy bezpieczeństwo. 

Zaprojektowano łącznie 168 miejsc parkingowych, w tym 4 dla osób 
niepełnosprawnych 89 w hali, 79 na terenie.